Косово се приклучи кон декларацијата на Г7 за поддршка на Украина

Како што соопшти Владата на Косово, со оваа одлука за приклучување на декларацијата која ја потпишаа повеќе европски “поддршката и помошта за Украина ќе се спроведуваат во согласност со законодавството на Косово“.

Премиерот Албин Курти на Фејсбук напиша дека со владината одлука се изразува безрезервна поддршка за храбрите напори на Украина „да ги заштити своите демократски институции од незаконската и неиспровоцирана војна на Русија“.


Тој оцени дека последиците од конфликтот се чувствуваат и надвор од границите на Украина, а Русија се обидува да го дестабилизира Западен Балкан со помош на своите сојузници во регионот.

„Од првиот ден на конфликтот, Република Косово без резерва застана покрај Украина и нејзиниот народ. Веднаш ја осудивме инвазијата и се приклучивме на санкциите на САД и ЕУ против Русија.

Исто така, изразивме подготвеност да прифатиме до 5.000 бегалци. од конфликтот и им посака добредојде на 18 украински новинари на Косово, нудејќи им безбедно место каде што ќе можат да ја продолжат својата мисија да ја кажат вистината пред владата“, рече Курти.

Дали ова ќе ја доближи Украина до промена на ставот во однос на признавањето независноста на Косово се уште е непознато, но дефинитивно би можело да оди во таа насока, пишува Б92.

Имено, претседателот на Комисијата за надворешни работи на Парламентот на Украина, Александар Мережко, неодамна изјави дека во Киев се разговара за признавањето на независноста на Косово, „иако не е лесно да се донесе таква одлука“.

Мережко рече дека во Парламентот на Украина има пратеници кои го поддржуваат признавањето на независноста на Косово, објави Коха.

„Како украински државјанин, гледам дека Косово е на страната на Украина, бидејќи воведе санкции кон Русија и дека се обидува да не поддржи.