Коѕијас: Договорот постигнат со пјРМ  е „во национален интерес“

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Котиас, денеска рече дека договорот постигнат со поранешната југословенска Република Македонија (ПЈРМ) за спорот околу името е во национален интерес на Грција.

„Договорот со БЈРМ беше постигнат не затоа што таа земја сака да влезе во Европската унија и НАТО – нешто што го поддржуваме – туку затоа што (постигнувањето договор) е во наш национален интерес“, рече Коѕијас во Берлин за време на заедничкиот печат брифинг со својот германски колега Хеико Мас, пренесе „Катимерини“.


Тој не даде повеќе детали за договорот.

Конзервативната опозиција Неа демократија денес ја предупреди владата да внимава дали да го укине грчкото вето за членството на Мкедонија во НАТО и ЕУ, пред финалниот договор за името.

„Незамисливо е Грција однапред да го предаде преговарачкото оружје што го поседува и да очекува во иднина усогласување на рати од страна на нашата соседна земја“, изјави портпаролката на Неа демократиа, Марија Спираки.