Ќе му се суди на тепачот на новинарите од ТВ24

Основното јавно обвинителство поднесе обвинение за кривично дело „насилство“ во врска со нападот на новинарската екипа на ТВ 24 кој се случи минатата недела.

Од ОЈО соопштија дека обвинетиот 67-годишник, на 14 ноември, со грубо навредување и со грубо насилство ја загрозил сигурноста на телевизиска екипа која снимала прилог во близина на неговиот дом.

„Тој најпрвин вербално, а потоа и физички го нападнал снимателот, удирајќи го со десниот лакт кон левата долна вилица и нанесувајќи му телесна повреда  – набиеница. Кај присутните сведоци на настанот – новинар и возач на телевизиската екипа, обвинетиот предизвикал чувство на несигурност, загрозување и страв“, велат од Обвинителството.

Кривичниот суд денеска му ја продолжи мерката притвор за уште 30 дена.