Кинески бомбардери над Тајван!

Пекинг продолжува да го зголемува притисокот врз Тајван откако Кина испрати рекордни 18 бомбардери Х-6 со нуклеарна способна моќ во зоната за воздушна одбрана на Островот, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на тајванското Министерство за одбрана.

Тензиите околу Тајван значително се зголемија оваа година. Посетата на островот од страна на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси во август, предизвика гнев кај Кина и непосреден бран воени вежби.

18-те бомбардери се дел од вкупно 21 кинески воен авион испратени во југозападната тајванска зона за идентификација на воздушната одбрана – тампон зона во воздушниот простор (ADIZ).

Министерството соопшти дека ја следи ситуацијата и ги користи своите борбени авиони, како и копнените ракетни системи за следење на кинеските авиони.

Кинеската владејачка кинеска комунистичка партија го гледа Тајван како дел од нејзината територија, иако никогаш не го контролирала. Таа долго време вети дека ќе го „обедини“ островот со континентална Кина, на сила доколку е потребно.

ж