Кина со балон ја шпионира Америка?

САД следат осомничен кинески балон за набљудување кој е забележан како лета над чувствителни локации во последните денови.

Претставниците на одбраната рекоа дека се уверени дека „балонот за надгледување на голема височина“ и припаѓа на Кина, јави Би-Би-Си.

. Неодамна беше виден над западната држава Монтана.

Војската одлучи да не го собори во случај да паднат остатоци.

Кина предупреди на шпекулации и „возбуда“ додека не се проверат фактите.

Објектот прелета над Алеутските острови на Алјаска и низ Канада пред да се појави над градот Билингс во Монтана во средата, соопштија американските власти.

Висок претставник на одбраната рече дека владата подготвила борбени авиони, вклучително и Ф-22, во случај Белата куќа да нареди објектот да биде соборен.

Канада во петокот соопшти дека следи „потенцијален втор инцидент“ со надзорен балон, но не кажа која земја би можела да стои зад тоа.

Во соопштението се вели дека Канада тесно соработува со САД за „да ги заштити чувствителните информации на Канада од странски разузнавачки закани“.