Катица Јанева најави, но уште не ја поднела оставката!?

И 11 на откако ја најави, шефицата на СЈО не ја испратила оставката до Советот на обвинители кој треба да ја верификува.

Минатиот понеделник Катица Јанева соопшти рече дека поднесува оставка , но дека таа ќе стапи во сила и ќе ја напушти челната позиција во СЈО кога Јанева даде услов дека ќе го напушти СЈО кога ќе изберат нејзин наследник.

Условената оставка беше во истиот ден кога беше уапсен и Бојан Јовановски-Боки 13, за случјаот !„Рекет“.

Како што стојат работите, оставката што ја депонираше ќе се поклопи со терминот кога всушност и истекува мандатот – на 15 септември.

„Оставка на два месеца пред истек на мандатот, со тоа што вие ја вршите функцијата натаму, навистина не знам како да го коментирам… Ние не бевме информирани дека не ја поднела до Советот на јавни обвинители.“ – изјави Натали Петровска од Коалицијатаѝ за правично судење, пренесеува 24 вести.