Статуите на кралицата Викторија и кралицата Елизабета Втора беа срушени во Канада, во време кога се зголемува гневот кај граѓаните во врска со откривањето на необележителни гробници на децата на канадските домородни народи.

Група луѓе се собраа пред зградата на парламентот во Винипег, главниот град на канадската провинција Манитоба и ја срушија статуата на кралицата Викторија, на денот на Денот на Канада, што е национален празник, објави Гардијан.

Луѓето биле облечени во портокалови кошули во чест на децата на домородниот народ, кои беа испратени во озлогласените интернати во земјата, ја урнаа и статуата на кралицата Елизабета Втора.

Двете кралици се сметаат за претставници на колонијалната историја на таа земја, пренесува Гардијан.

Канадската домородна заедница објави во четвртокот дека се пронајдени уште 182 необележани гробници под поранешен интернат, кој бил управуван од Католичката црква од 1912 до раните 1970-ти.

Остатоците беа откриени откако стотици необележани гробници за кои се верува дека се остатоци од домородни дете, беа пронајдени на местото на два поранешни интернати во Канада.