Заканите од УЕФА до 12. клубови што ја формираа Супер лигата ѝ дадоа шанса на Македонија во своето деби на европските првенства да биде еден од фаворитите. Како, објаснува твитерџија:

Супер лигата ќе ја сочинуваат Арсенал, Атлетико Мадрид, Реал Мадрид, Барселона, Милан, Интер, Јувентус, Челзи, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер јунајтед и Тотенхем, во кои не игра ниту еден македонски репрезентативец.