Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Ројтерс.

Тој е обвинет дека е одговорен за воените злосторства извршени во Украина.

Судот во соопштението наведува дека Путин „ е одговорен за воено злосторство за незаконско депортирање на население (деца) и за незаконско префрлање на население (деца) од окупираните области на Украина во Руската Федерација“.

Исто така, во петокот Судот издаде налог за апсење на Марија Алексеевна Лвова-Белова, комесар за правата на децата во Канцеларијата на претседателот на Руската Федерација, поради слични наводи.

МКС соопшти дека неговиот Совет за претходна постапка утврдил дека има „разумни основи да верува дека секој осомничен сноси одговорност за военото злосторство за незаконска депортација на населението и за незаконско пренесување на населението од окупираните области на Украина во Руската Федерација, во спротивност. на украинските деца“, објавија медиуми

Москва постојано ги негираше обвинувањата за злосторства во текот на едногодишната војна во Украина.