Новинарот Ивор Мицковски, на Фејсбук реагира на изјавата на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски дека победа на неговата противкандидатка в недела ќе го брати екс-лидерот на ВМРО -ДПМНЕ, Никола Груевски.

Во интервју за Тера телевизија Пендаровски рече дека ако Сијановска добие мандат, тогаш за не повеќе од две недели Груевски ќе се врати во државата и ќе ја води и партијата и државата од Скопје, а не од Будимпешта како што тоа сега е случај.