Најмалку едно лице загина, а други беа ранети во неделата кога експлозија потресе фреквентна пешачка улица во центарот на Истанбул, поради што луѓето избегаа од огнената експлозија, според локалниот гувернер и објавените видеа, јави Ројтерс.

Но, Араб њуз јавува за најмалку 4 загинати и 38 повредени

На местото на настанот на преполната авенија Истиклал пристигнаа возила на брза помош, која полицијата брзо ја опколи.

Областа, во областа Бејоглу во градот, беше преполна како и обично со купувачи, туристи и семејства, објави ТРТ и други медиуми.

Си-Ен-Ен Турк јавува дека во експлозијата се повредени најмалку 11 лица. Безбедносните сили ги евакуираат луѓето од улиците во непосредна близина на улицата Истиклал во Истанбул.

На турските медиуми им е забрането да споделуваат снимки и видеа од настанот.