Иран губи трпение со Зеленски: Доста со неосновани обвинувања

Иран го предупреди Володимир Зеленски дека нема да има неограничено „трпеливост за неосновани обвинувања“.

Во својот говор пред американскиот Конгрес, Зеленски рече дека стотици смртоносни дронови испратени од Иран во Русија станаа закана за „критичната инфраструктура“.

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канаани, изјави дека во говорот на Зеленски пред американскиот Конгрес биле повторени „обвинувања и непристојни изјави“.

„Секогаш сме го почитувале територијалниот интегритет на земјите, вклучително и Украина, и Зеленски треба да знае дека стратешкото трпение на Иран за неосновани обвинувања е ограничено“, рече Канаани во изјавата.

„Зеленски треба да учи од судбината на некои лидери на земји кои се потпираа на американската поддршка.

Иранската влада минатиот месец призна дека испратила голем број беспилотни летала во Русија пред почетокот на инвазијата на Украина, но негираше дека испорачувала воена опрема за војната во Украина.