„Индекс“ за Лига на нации: Никој не е доминантен како Македонија

Хрватскиот портал „Индекс“ со куп комплименти за играта на македонската фудбалска репрезентација синоќа против Гибралтар во Лига на нации, со статистички податоци аргументирајќи ја својата зачуденост што резултатот беше само 4:0.

„Не е некоја новост дека репрезентацијата на Гибралтар од некого загубила 4:0, но начинот на кој Македонија славеше против една од најлошите репрезентации во Европа е ретко виден.


Македонците синоќа во последното коло од Лига на нации постигнаа четири гола, но ама баш никому не му е јасно како не дадоа уште толку, па дури и десет гола, бидејќи толку беа доминантни. Екипата на Игор Ангеловски имаше дури 39 удари кон голот, од кои десет одеа во рамката, а изведоа дури 16 корнери. Македонците имаа 76 отсто посед на топката и 701 точно додавање, дури седум пати повеќе од противникот. Сè до 67. минута беше само 1:0, а тогаш Македонците во завршницата забија уште три гола.

Од друга страна, Гибралтар не упати ниту еден единствен удар кон голот. Не изведоа ниеден корнер, а за во нивните статистички податоци да нема само нули се погрижија офсајдите (еден), прекршоците (пет) и еден жолт картон“, пишува „Индекс“.