Инцидент со македонското знаме во Приштина, Пендаровски денеска на Косово

Косовските безбедносни служби дале налог за распоредување на зголемен број полицајци кои синоќа се забележан во деловите на Приштина околу Собранието на Косово.

Газета Експрес од свои сигурни извори дознава дека ваквата акција полицијата ја презела по добиено предупредување за палење на македонското знаме.

Зголемувањето на силите на косовската полиција во овој дел од главниот град се дознава дека е поврзано со посетата на дел од македонскиот претседател Стево Пендаровски на Косово, објави конкурсот белиот портал кој повикувајќи се на истите извори, тврди дека на полициски службеници им е наредено никако да не дозволат ваква акција во која би било запалено македонското знаме.

Медиумот потсетува дека вчера во текот на денот косовски граѓанин го тргнал македонското знаме кое било поставено во знак на почит за посетата на македонскиот претседател, на местото во Приштина кое е познато како „Круг на знамето“.

Македонските власти и медиуми се уште молчат за инцидентот пред пристигнувањето на Пендаровски во официјална посета на Косово.