Шовинизам и национализам од страна на илјадници македонски граѓани со албанска етничка припадност на арената Тодор Проески насочени против српската нација во центарот на Скопје.

На мечот Шкупи – Динамо Загреб и гостите и домашната екипа која имаше поддршка од околу 10.000 гледачи беа сведоци на грозоморно скандирање со кое се бара смрт на милиони Срби.

Тие скандираа „Уби, уби, Србина“, за што клубот Шкупи како организатор на мечот сигурно ќе биде драконски казнет од УЕФА.

Најгласни во скандирањето беа членовите на навивачката група „Шверцери“, кои беа сместени на источната трибина на сатдионит познат како Филип 2 Македонски.

Најпознат член на Шверцери е вицепремиерот Артан Груби.

Предходно шампионската титула на Шкупи ја прослави и премиерот Ковачевски.

Според сите анкети Србите важат за најпријателски народ за Македонците.

Видеото можете да го погледнете на овој линк

https://fb.watch/ewCYMAOmIT/