Британската министерстка за здравство Надин Дорис е позитивна на коронавирусот, јавува Би-Би-Си.

Во писмена изјава таа информираше дека веднаш откако била информирана, ги презела сите препорачани мерки и во моментот е во самоизолација во својот дом.

Ова доаѓа откако шест лица во Велика Британија умреа како последица од коронавирусот. Досега потврдени се 382 случаи.