Холандија: Камион влета во толпа народ – има загинати

Камион влета во прослава во толпа народ за време на прослава во јужниот холандски град Њу Бејерланд при што загинаа неколку лица, објави Ројтерс.

Полицијата соопшти дека го истражува инцидентот, кој се случил околу 19:00 часот на околу 30 километри јужно од Ротердам.


Неколку лица загинале под тркалата на камионот. Сепак, точниот број на загинати и повредени се уште се чува во тајност.

Камионот со полуприколка бил сопственост на шпанска транспортна компанија.