Србија веќе плаќа „премногу висока цена“ избегнувајќи воведување санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина, изјави денеска американскиот амбасадор во Белград Кристофер Хил, додавајќи дека САД ги разбираат искуствата на Србија со санкциите на кои претходно беа изложени.

„Разбираме дека Србија има историски однос и искуство со санкциите, но почнува да плаќа превисока цена за воздржаноста на санкциите против Русија, донесени за да се запре бруталниот напад врз нејзиниот сосед (Украина)“, изјави Хил за новинарите.

Србија во неколку наврати беше за време на владеењето на Слободан Милошевиќ.

На прашањето колку е реално Брисел да воведе санкции кон Белград доколку Србија не прифати нов европски предлог за решение на косовското прашање, американскиот амбасадор рече дека не е во позиција да зборува за можни санкции, оценувајќи дека ЕУ е сериозна во врска со санкциите што ги применува меѓународната заедница.

Хил рече дека САД „100 отсто го поддржуваат предлогот на ЕУ за Косово“ и оти има напредок бидејќи Европејците вложиле големи напори да ги зближат двете страни.

Предлогот на ЕУ, поддржан од Германија, Франција, Италија и САД, беше претставен пред Белград и Приштина во септември и декември минатата година и предвидува почитување на територијалниот интегритет, неповредливост на границите, признавање на државните симболи и посебен аранжман за српската заедница во Косово.

Белград е тој што инсистира дека формирањето на Заедницата на српските општини на Косово е клучна точка за продолжување на натамошниот дијалог за конечното решение.

Српскиот претседател Александар Вучиќ по состанокот минатиот петок со претставниците на САД и ЕУ изјави дека Србија е „подготвена да го прифати концептот на европскиот план“ и да работи на спроведувањето на предложениот договор за дијалог со Косово.

Потоа, во обраќањето до српската јавност во понеделникот, тој рече дека планот што Вашингтон и Брисел го поставиле пред Белград станал „де факто преговарачка рамка за влез на Србија во Европската унија“ и предупреди на низа политички и економски последици. за Србија доколку не се прифати планот.