Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во своето писмо до судијата за претходна постапка, Никола Гилу, кое е објавено и на официјалната веб-страница на Специјалниот суд, побара Хашим Тачи треба да биде уапсен и да биде испратен во притвор.

Смит стравува дека поранешниот претседател на Косово може да избега „веднаш штом ќе биде информиран за потврденото обвинение и деталите за потврдените обвиненија, што може да доведе до доживотен затвор“, пренесува порталот „Reporteri.

Смит, во своето писмо исто така тврди дека Тачи може да изврши други злосторства и да ги попречува специјалните процедури и предвидува дека екс-престедателот на Косово може да биде осуден на доживотен затвор, пишува порталот.