Хабек пак ги повика Германците да штедат енергија: Секој киловат е важен

По новото намалување на испораката на гас за Германија од страна на руски Газпром, германскиот министер за економија Роберт Хабек повторно ги повика луѓето да штедат енергија. Во видео споделено синоќа на Твитер, министерот се заблагодари на населението и компаниите за досегашните напори и повторно повика на заштеда на енергија.

„Сега е време да се направи тоа. Секој киловат час помага во оваа ситуација.

Роберт Хабек рече дека ситуацијата е сериозна, но безбедноста на снабдувањето во Германија сè уште не е загрозена.

Хабек предупредува: „Мораме да бидеме будни. Мора да продолжиме да работиме концентрирано. Пред се, не смееме да дозволиме да бидеме поделени. Затоа што тоа е целта на Путин“.

Во средата, Гаспром повторно го прекина снабдувањето со гас за Германија преку гасоводот Северен тек 1 преку Балтичкото Море, а руската државна компанија повторно го оправда потегот со одложување поради поправките.

Хабек веќе го изјави своето сомневање дека ова е политичка одлука среде војната во Украина. „Газпром“ два дена по ред најавува намалување на испораките откако намалувањето започна на почетокот на јуни.

Во понеделникот тие паднаа на 117 милиони кубни метри дневно, а во вторникот Газпром соопшти дека не може да испумпува повеќе од 100 милиони метри, а вчера објави дека максималниот капацитет на Северен поток ќе се намали на 67 милиони метри следната ноќ.

Ваквиот пад, во комбинација со привремени прекини на испораките на течен природен гас во САД, ги доведува во прашање плановите на ЕУ да го пополни капацитетот за складирање за 80-90% до октомври-ноември и да го намали купувањето на руски гас за две третини.

Во посебно соопштение за печатот во средата, Гаспром ја потсети Европа дека сега има само 26 милијарди кубни метри гас во своите складишта.