Илјадници луѓе во надворешен кварт на грчкиот главен град Атина добија наредба за евакуација во вторникот додека пожарникарите се борат со постојано растечкиот бран шумски пожари низ целата земја, во кои загинаа 20 лица.

Шума гори зад древниот храм Партенон на врвот на ридот Акропол додека беснее шумски пожар на периферијата на Атина


Цивилната заштита нареди евакуација на Ано Лиосија во северозападна Атина, област со над 25.000 луѓе додека во соседната заедница Фили, новинар на АФП сведочи за куќи во пламен.

Над 60 пожари избувнаа во изминатите 24 часа, а шест земји испратија помош преку механизмот за цивилна заштита на Европската унија, соопшти противпожарната служба, во услови на опасна мешавина од ветрови со силни ветрови и температури до 41 Целзиусов степен.

„Ситуацијата е без преседан, временските услови се екстремни“, изјави портпаролот на противпожарната служба Јанис Артопиос за државната ТВ ЕРТ, додавајќи дека пожарите во вторникот за кратко време „се прошириле до огромни димензии“.

Над 40.000 хектари беа уништени во шумските пожари во трите дена од 19 до 21 август, според извештајот на Националната опсерваторија на Атина.

Претходно во вторникот, осумнаесет осомничени мигранти беа пронајдени мртви во шумски пожар во близина на турската граница, северно од градот Александрополис. Меѓу нив има и две деца, изјави полициски претставник.

Бидејќи ниту еден локален жител не е пријавен дека исчезнал „можноста да се работи за луѓе кои илегално влегле во нашата земја е под истрага“, рече портпаролот на противпожарната служба Јанис Артопиос во телевизиско обраќање.