Двајца пилоти на грчките воздухопловни сили загинаа на островот Евија кога противпожарен авион Canadair CL-215 се урна во близина на градот Каристос, објави портпаролот на воздухопловните сили.

На видеото на државната телевизија ЕРТ се гледа светло жолтиот авион како го ослободува товарот со вода пред со врв од крило удира во гранка од дрво. Неколку моменти подоцна од местото на паѓањето на авионот избива огнена топка.

„Тие ги дадоа своите животи за да спасат животи“, рече премиерот Кирјакос Мицотакис за пилотите, капетанот Христос Мулас (34) и вториот поручник Периклис Стефанидис (27).

Мицотакис ја откажа посетата на Кипар што требаше да започне денеска…