Поранешниот американски претседател се враќа на социјалните мрежи по повеќе од една година откако му беше забранет пристапот на Твитер, Фејсбук и Јутјуб.

Од денеска апликацијата „Truth Social“, која ја лансираше поранешниот американски претседател Доналд Трамп, е достапна во продавницата на Apple.

На Трамп му беше забранет пристапот до најпопуларните социјални мрежи по упадот на неговите поддржувачи во американскиот Капитол во Вашингтон на 6 јануари 2021 година.

На 15 февруари, најстариот син на Трамп објави видео на Твитер на кое пишува: „Подгответе се! Вашиот омилен претседател се враќа наскоро!

Зад платформата стои Trump Media and Technology Group (TMTG).