Берзите се намалија во четвртокот, бидејќи обновувањето на испораките на руски гас во Европа го подигна еврото пред очекуваното прво зголемување на каматните стапки на Европската Централна банка во повеќе од една деценија за да се смири инфлацијата. Еврото се искачи, одлепувајќи се дополнително од минатонеделниот паритет во однос на зелената банкнота, а закрепнувањето дополнително е поткрепено со очекувањата дека ЕЦБ може да испорача големо зголемување на стапката од 50 базични поени.

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека испораките може дополнително да се намалат или дури и да се запрат, што ја натера ЕУ да им каже на своите членки да ја намалат употребата.

Пазарите бараат да видат колку ЕЦБ ќе ги зголеми каматните стапки. Трговците, исто така, чекаат детали за алатката на ЕЦБ за да го контролира стресот на пазарите на обврзници, што стана уште поитно од пропаднатата влада во Италија, една од најзадолжените земји во еврозоната.

Зголемени стапки од Банката на федералните резерви на САД следната недела и од Банката на Англија во август се исто така очекувани. Индексот STOXX на 600 европски компании беше намален за 0,4%. Индексот на акции на сите земји MSCI се намали за 0,14%.

Италијанските обврзници нагло се распродадоа по падот на владата на Марио Драги во третата по големина економија во еврозоната.

Надеге Дуфосе, шеф на стратегијата за вкрстени средства во Кандриам, рече дека политичките превирања во Италија вршат поголем притисок врз ЕЦБ да ја има својата таканаречена алатка против фрагментација за да ги ограничи приносите на обврзниците и да ги увери пазарите. „Мислам дека тие ќе мора да ја исполнат таа точка, мислам дека тоа е главниот ризик денес. Мора да ги убеди инвеститорите дека ќе биде ефикасен“, рече Дуфосе.

По најновата серија на зголемувања на каматните стапки, инвеститорите ќе се обидат да проценат дали економијата се движи кон меко или тешко приземјување бидејќи повисоките трошоци за задолжување се апсорбираат, рече таа. „Очекувањата за четвртиот квартал или следната година се тие што навистина можат да го одредат трендот на пазарот. Засега немаме одговор и само треба да бидеме многу прагматични“, вели Дуфосе.

Намалувајќи го трендот, Банката на Јапонија ја остави монетарната политика непроменета во четвртокот, како што се очекуваше, и малку ги зголеми прогнозите за инфлацијата. Јенот се задржа стабилно на 138,37 за долар. Прочитај повеќе

Фјучерсите на Nasdaq 100 паднаа за 0,25%, а фјучерсите на S&P 500 паднаа за 0,2%. Заработката од Blackstone, Dow Chemical, Philip Morris International, Twitter и American Airlines требаше во четвртокот.

КИНЕСКИ ОБЛАЦИ
Индексите на Волстрит се зголемија во текот на ноќта, но дури и подобрите од очекуваните резултати од Tesla по неколку часа не можеа да го носат позитивното расположение на сесијата во Азија. Прочитај повеќе

Најширокиот индекс на MSCI на азиско-пацифички акции надвор од Јапонија падна за 0,1%, а јапонскиот Nikkei доби 0,4%. Облакот над кинескиот раст поради неговите строги контроли на Ковид-19 и свежата загриженост за болниот пазар на недвижнини, исто така, ги замаглува изгледите за глобалната побарувачка.

Производите кои се чувствителни на растот, како што се бакарот и железната руда, се намалуваат, а оваа недела кинеските банки и акциите на недвижнини се повредени од должниците кои ги бојкотираат плаќањата за хипотека на недовршените домови.

„Хипотеките со доспеаност се удвоија во текот на неделата, а … потенцијалните купувачи на станови чекаат општ пад на цените на становите за пазарот на домување, вклучувајќи ги и завршените проекти“, велат аналитичарите на ING во белешката до клиентите во четвртокот. „Ова е негативно дури и за програмерите богати со готовина.

Кинескиот јуан беше малку поцврст на 6,7664 за долар. Во однос на другите валути, зелената банкнота се стабилизира по падот на почетокот на неделата. Австралискиот долар купи 0,68650 долари.

Цените на нафтата паднаа втора сесија по ред, бидејќи загриженоста за побарувачката ја надмина густата глобална понуда откако САД. Владините податоци покажаа млака потрошувачка на бензин за време на шпицот на летната сезона на возење. Нафтата „брент“ поевтини за 2,25 отсто на 104,50 долари за барел, додека САД. West Texas Intermediate падна за 2,6% до 97,32 долари за барел.

Извор.пари.мк