Висок владин функционер, објави дека лидерот на Алтарнатива Африм Гаши добил покана од премиерот Зоран Заев, објави ТВ24.

Може да се претпостави дека идејата е билдање на зголемено парлементарно мнозинсо околу СДСМ и Заев.


„Заев се слушна со Африм Гаши и го покани доколку смета дека е заинтересиран за учество во Владата во некои од наредните денови да седнат на разговори.“ – вели за ТВ 24 владин фукционер.

Од Алтернатива пред оваа информација порачаа дека до крајот на неделата ќе одлучат кој пат ќе го фати партијата.

Деновиве актуелна беше темата дека Алтернатива од опозиција со Алијанса на Албаните не Зијадин Села, може а премине зо влада.