Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден усвои нови правила за извоз кои ќе ја лишат Кина од можноста да купува напредни полупроводници од Запад. Всушност, Вашингтон му објави технолошка војна на Пекинг, анализира Томас Фридман во Њујорк Тајмс.

Ако не сте забележале, би сакал да ве предупредам, пишува новинарот, аналитичар и колумнист во „Њујорк тајмс“:

САД сега се во конфликт со Русија и Кина истовремено. Баба ми секогаш велеше:

„Никогаш не војувај со Русија и Кина во исто време“.
Истото го кажа и Хенри Кисинџер.

За жал, во националниот интерес денес постојат силни аргументи во корист на конфронтација со овие две земји. Но, можете да бидете сигурни дека ситуацијата е непредвидлива за нас. Само се надевам дека ова не е нашата следна „бескрајна војна“.

Борбата против Русија е индиректна, но очигледна, ескалира и жестока. Ги вооружуваме Украинците со паметни ракети и обезбедуваме разузнавачки информации за да ги принудиме Русите да ја напуштат Украина. Без да се омаловажува храброста на Украинците, помошта на САД и НАТО одигра огромна улога во успехот на украинските вооружени сили на бојното поле. Прашајте ги Русите.

Но, како ќе заврши овој вооружен конфликт? Никој не може да ви каже.

Сепак, денес сакам да се фокусирам на борбата со Кина, која не е толку видлива и не вклучува пукање, бидејќи главно се бори со транзистори кои се префрлаат помеѓу дигитални и нули. Но, тоа ќе има исто, ако не и поголемо, влијание врз рамнотежата на силите во светот отколку исходот од вооружениот конфликт меѓу Русија и Украина. И тоа нема речиси никаква врска со Тајван.

Тоа е борба за полупроводници, основната технологија на информатичката ера. Алијансата, која ги дизајнира и произведува најпаметните чипови во светот, ќе ги има и најпаметните оружја со прецизно наведување, најпаметните фабрики и најпаметните алатки за квантно пресметување за да се пробие речиси секоја форма на шифрирање.

Денес, САД и нивните партнери го предводат патот, но Кина е решена да го достигне – и сега сме решени да не дозволиме тоа да се случи.

Минатата недела, администрацијата на Бајден издаде нов сет на правила за извоз што ефективно стана изјава за Кина: „Веруваме дека сте три генерации зад нас во логички чипови, чипови за складирање и хардвер, и ќе се погрижиме никогаш да не стигнете“, рече Бајден.

Или, како што подипломатски рече советникот за национална безбедност Џејк Саливан: „Со оглед на фундаменталната природа на некои технологии, како што се напредните логички чипови и мемориските чипови, треба да го задржиме водството што е можно подолго“. Тоа е, засекогаш.

„Во суштина, САД и објавија војна на способноста на Кина да развие компјутери со високи перформанси за економски и безбедносни цели“, изјави за Фајненшл Тајмс Пол Триоло, експерт за Кина и технологија во консултантската компанија Олбрајт Стоунбриџ.

Или, како што рече кинеската амбасада во Вашингтон, САД се стремат кон „научна и технолошка хегемонија“.

Но, како ќе заврши оваа војна? Никој не може да каже… пишува Фридман.