ФБИ уби човек кој се заканувал дека ќе го убие Бајден

Човек кој објавуваше насилни закани кон претседателот Џо Бајден и други официјални лица на интернет беше застрелан за време на рација на ФБИ во средата, пренесе Би-Би-Си..

Агентите се обидуваа да му дадат налог за апсење на Крег Робертсон во неговиот дом во сојузната држава Јута, само неколку часа пред планираната посета на државата на претседателот Бајден.


Во кривичната пријава се вели дека Робертсон објавил закани на Фејсбук против Бајден и обвинителот кој води кривична пријава против Доналд Трамп.

ФБИ одби да даде повеќе детали.

Рацијата се случила околу 06:15 часот по локално време во Прово, на околу 65 километри јужно од Солт Лејк Сити.

Во кривичната пријава се наведени пораките што Робертсон ги испратил на Фејсбук, вклучително и слики од пиштоли и закани дека ќе ги убие Бајден и Алвин Брег, окружниот обвинител на Менхетен, кој ја води истрагата за исплата на пари од страна на Трамп на порно-ѕвезда.

Робертсон објави на Фејсбук: „Слушнав дека Бајден доаѓа во Јута. Го вадам мојот стар костим и ја чистам прашината од снајперската пушка М24“.

Тоа беше само една од десетиците насилни пораки и фотографии од оружје објавени на два профили на Фејсбук на Робертсон.