Фаучи: Индија мора да се „заклучи“

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи и препорача на Индија да воведе локдаун во период од неколку недели за да се запре ширењето на коронавирусот.

„Овој вирус ни покажа дека, ако се остави сам на себе, тој ќе експлодира во општеството“, предупредува тој во интервју за Индијан експрес.

„Никој не сака да ја заклучува државата… Но, ако го сторите тоа само неколку недели, може да имате значително влијание врз динамиката на проширување“, рече Фаучи, пренесе Гласот на Америка (Гласот на Америка).

Бројот на новоинфицирани со вирус на круната во Индија малку се намали во неделата, но бројот на смртни случаи се зголеми за рекордни 3.689.

Вкупниот број на заразени надмина 19,5 милиони во неделата. Досега починале 215.542 лица од коронавирус.

Болниците, мртовечниците и крематориумите се пренатрупани, откако во Индија беа регистрирани најмалку 300.000 нови инфекции повеќе од 10 дена по ред.