Џо Бајден кандидат за американски претседател


Pоранешниот поранешниот американски потпретседател во времето на Барак Обама (2009-2017), Џо Бајден, неделава ќе ја najavi својата кампања за претседателските избори во 2020 година.

Се очекува дека Бајден тоа да го сооопшти со видео обраќање утре.

Анкетите покажуваат дека Бајден е меѓу фаворитите во демократскиот кампус за кандидат за претседател заедно со сенаторот од Вермонт Берни Сандерс.

Кандидатурата на Бајден, кој ги помина последните пет децении во Вашингтон, е уште една на долгиот список – преку 20 – кандидати меѓу кои шест жени, пет афроамериканци и еден член на ЛГБТК заедницат за најпсретижната функција во САД.

Бајден, роден 1942) ќе биде најискусниот политичар по трката за претседател веднаш по 77-годишниот Берни Сандерс.