Џеф Безос на Месечината ќе испрати жена

Founder, Chairman, CEO and President of Amazon Jeff Bezos unveils his space company Blue Origin's space exploration lunar lander rocket called Blue Moon during an unveiling event in Washington, U.S., May 9, 2019. REUTERS/Clodagh Kilcoyne TPX IMAGES OF THE DAY - RC1D3059CB00

Милијардерот Џеф Безос објави дека неговата компанија Blue Origin ќе ја однесе првата жена на Месечината.

„Ова е моторот [BE-7] што ќе ја однесе првата жена на Месечината“, објави тој на Инстаграм, заедно со снимка од проверката на моторот во центарот за тестирање НАСА на американската вселенска агенција во Алабама, пренесува Ројтерс.