Двајца бугарски министри, кадар на ИТН, поднесуваат оставка

Двајца министри од квотата „Има таков народ“ во владата – министерката за надворешни работи Теодора Генчовска и министерот за енергетика Александар Николов денеска ќе поднесат оставки, јавиБГНЕС.

Според Слави Трифонов, кој ги повлече министрите на „Има таков народ“, има две причини за распадот на четирикратната коалиција – темата Македонија и непочитувањето на коалицискиот договор, но и поради тоа што, според Трифонов, во Бугарија веќе нема пари.

Тој ја оцени како погрешна и штетна финансиската политика што ја водат министерот за финансии Асен Василев и премиерот Кирил Петков.

Според шефот на дипломатијата, нејзината оставка е политичка одлука на партијата ИТН која ја номинирала. Генчовска досега не поднесе оставка бидејќи беше во странство.

Таа за медиумите изјави дека нема притисок од ЕУ за прашањето на РС Македонија за укинувањето на бугарското вето за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Александар Николов рече и дека го напушта енергетскиот сектор поради лојалност кон „Има такви луѓе“ и тоа нема врска со енергетската политика, трговијата, транзитот и снабдувањето со природен гас.