Доколку „денеска“ има избори Бајден би го победил Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден води пред неговиот претходник Доналд Трамп со 6 отсто поддршка кај гласачите во земјата, покажува новата анкета на Yahoo News-YouGov објавена вчера.

48 отсто од регистрираните гласачи изјавиле дека би гласале за Бајден „доколку денеска се одржат претседателските избори во 2024 година“. За Трамп би гласале 42 отсто.

Зголеменото водство на претседателот пред неговиот претходник доаѓа по минатонеделниот говор на Бајден „Душата на нацијата“.

Во реткото политичко обраќање во ударниот термин, Бајден ги критикуваше Трамп и неговите поддржувачи Направете ја Америка повторно голема како опасност за демократијата.