Кинескиот претседател Си Џинпинг, наводно, побарал од рускиот лидер Владимир Путин писмено да објасни како и кога има намера да ја прекине војната со Украина.

Sи наводно побарал од Путин да му даде конкретен датум до кој има намера да го прекине крвавиот конфликт, а наводно му се заканил дека ќе ја прекине секаква комуникација со него доколку не добие одговор, пишува Дејли мејл.

Деновиве, Дмитриј Медведев, близок соработник на Путин, отпатува во Пекинг „како поштар“ за да му го достави одговорот на Си.

Во писмото понатаму се тврди дека кинескиот лидер ќе биде подготвен за телефонски разговор со Путин или можна посета на Москва само доколку добие писмени објаснувања или ветувања.

Од Кина доаѓа официјално соопштение во кое се наведува дека Медведев му предал писмо на Кси во кое му ги пренел пријателските поздрави и добри желби на кинескиот лидер.