Дизелот надмина евро, бензините стануваат луксуз

Од полноќ стапуваат во сила нови цени на горивата со што тие ќе бидат поскапи во просек за 13 денари во споредба со ланскиот мај.

Новата малопродажната цена на еуросупер БС-95 ќе биде 71,50 денари, онаа на БС-98 – 73,50 денари за литар, а малопродажната цена на еуродизел (Д-Е В) ќе изнесува 63,00 денари.

Поскапувањето се објаснува со поскапувањето на суровата нафта на светските берзи.