Над 50 % од челните функции најважните институции во правосудството ги контролирааат Албанци од ДУИ, објави новинарот експерт за оваа област Саше Димовски во емисијата Заспиј ако можеш на ТВ Алфа.

Димовски открива низа фрапатни ситуации и политички договори меѓу СДСМ и ДУИ за позиции во правосудството додека во одредени правосудни органи како во обвинителството во Гевгелија работи само по еден обвинител.

Вџашувачкиот настап на Димовски кај Горан Момироски и Драган Милосављевиќ во видеото

Најчитани вести

Бог да чува и да брани

Скандал: Тајни македонски агенти на државна сметка полагаат за возење мотор (ФОТО)