Во рударска несреќа во Сибир загинаа најмалку 52 лица, меѓу кои и шест спасувачи, јавуваат руските медиуми повикувајќи се на податоци од службите за итни случаи.

Операцијата на пребарување почнала по информациите за чад на длабочина од 250 метри под нивото на земјата. Руското Министерство за вонредни состојби откри дека чадот ги попречува напорите на спасувачите.

Во моментот на несреќата во рудникот се наоѓале вкупно 285 луѓе, а повеќе од 200 се евакуирани.

Според регионалниот гувернер Сергеј Цивиљов, 43 повредени се пренесени во болница, од кои четворица се во тешка состојба.

Тој, исто така, откри дека на местото на несреќата работат 19 воени дивизии за спасување од мини, а други се на пат.

Повикувајќи се на неименуван извор во службите за итни случаи, новинската агенција ТАСС објави дека инцидентот бил предизвикан од палење на јагленова прашина, што довело до ширење на чадот низ вентилационата шахта.

Регионот Кузбас е во Сибир, на околу 3.000 километри источно од Москва.