Денеска седум починати, 138 нови случаи на корона

Во последните 24 часа од компликациии од Ковид-19 починале 7 лица: Две пациентки од Скопје (64 и 67 години), пациентка од Македонски Брод (53г.), пациентка од Кичево (41г.), од Битола (27г.), од Дебар (78г.) и пациент од Штип (64г.). Одс нив, шестмина починале во болница.

Од 1.621 направен тест, регистрирани се 138 нови случаи со што бројот на дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10.89.

Оздравеле 6.698, бројот на починати е 493, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.700.