Денес пресуда за петкратното убиство кај Смилковско Езеро

Денеска се очекува да биде изречена пресудата за случајот „Монструм“. Шест обвинети по вторпат од првостепениот суд ќе ја слушнат одлуката дали се виновни или не за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година.

Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ се обвинети за тероризам и за нив обвинителството побара доживотен затвор. Од нив, првите двајца се во бегство во Косово и со години косовските власти не ги екстрадираат.

Хаки и Фејзи Азири се гонат за помагање во тероризмот, а за нив се побараа максимални затворски казни – од 9 до 10 години за едниот и 15 години затвор за другиот. Петтиот, Сами Љута, пак, се очекува да добие ослободителна пресуда откако неа ја побара и обвинителството поради немање докази за вмешаност во настанот.

Обвинетите и нивните адвокати, од друга страна, останаа на теоријата дека ова е монтиран случај и побараа ослободителна пресуда.

Одлуката ќе ја донесе петчлен Судечки совет од двајца судии, Огнен Ставрев како прв и Осман Шабани како втор судија, и тројца поротници.