Демонстранти се обидоа да влезат во Рајхстагот (ВИДЕО)

Демонстранти кои се противат на мерките на германските власти против коронавирусот вечерва се обиделе да влезат во германскиот парламент Бундестаг кој е сместен во зградата на некогашниот Рајхстаг.

Дел од демонстрантите во еден момент успеале да ги поминат полициските кордон и да дојдат до влезот на Бундестагот по што интервенирале полициските специјалци кои употребиле и солзавец по што обидот за влез бил спречен.

https://twitter.com/disclosetv/status/1299769179197837312?s=19

Предпоследна вест

Директен напад на македонскиот идентитет од источниот сосед

Невидена културна агресија: Бугарска ТВ организира натпревар на македонска музика (ВИДЕО)