epa10203122 Joshua Kimmich of Germany wears the new Captains 1 Love armband of Germany during the UEFA Nations League soccer match between Germany and Hungary in Leipzig, Germany, 23 September 2022. EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Се подготвува бунт против ФИФА! Мундијалот штотуку започна, а видовме многу проблеми, од стампедото кое изби на улиците и покрај бројните странски сили за редот во Катар, па сега до конфликтот меѓу ФИФА, катарските власти и репрезентациите!

Дури десет репрезентации, од кои осум играат на Светското првенство, се спротивставија на одлуката на ФИФА да го забрани носењето на капитенската лента „Една љубов“, која ги промовира правата на ЛГБТ на натпреварите на Светското првенство. ФИФА има цел план какви пораки во кое коло ќе се носат на капитенските ленти, а ја нема лентата „One Love“!

Поради ова се побунија Германија, Холандија, Швајцарија, Англија, Данска, Велс, Франција и Белгија, како и Шведска и Норвешка кои не играат на Мундијалот. Англичаните, кои на теренот излегуваат од 14 часот, веќе се во дискусија со ФИФА за тоа какви ќе бидат последиците доколку носат ваква капитенска лента, но капитенот Хари Кејн беше јасен.

– Јасно кажавме дека сакаме да ја носиме таа капитенска лента. Знам дека фудбалскиот сојуз сега разговара со ФИФА и сигурен сум дека таа одлука ќе ја имаме до пред натпреварот – нагласи тој.

Германскиот капитен Мануел Нојер едноставно рече „да“ на прашањето дали ќе ја носи пораката „Една љубов“ на раката за време на првото коло на Светското првенство, додека Вирџил Ван Дијк беше подетален.

– Против Сенегал ќе ја носам „Една љубов“ околу раката. Ништо не се менува во тоа, но ако поради тоа добијам жолт картон на почетокот на мечот, би морал да размислувам. Не сакам да играм додека имам жолт картон – потенцираше капитенот на Холандија.

Се огласи и Велшанецот Герет Бејл, кој исто така е уверен во својата одлука да не се откаже од пораката што сака да ја пренесе.

– Тоа е тешка тема за нас како фудбалери, но можеме да укажеме на некои проблеми. Разговаравме со фудбалскиот сојуз, тие разговараа со владата на Велс, која е во преговори со ФИФА и владата на Катар. Репрезентацијата 100 % стои зад таа одлука и ќе направиме се за да ја подигнеме свеста за оваа тема – нагласи тој.

На крајот зборуваше и капитенот на Данска, Кристијан Ериксен.

– Ние се залагаме за нашите вредности и како тим ќе ги носиме капитенските ленти на „One Love“. Не знам какви ќе бидат последиците, ќе видиме, но без разлика дали ќе играме фудбал и сакаме да играме фудбал. Тоа е нашиот фокус – изјави Кристијан Ериксен.