Британија, САД и Австралија во пакт против Кина

Американскиот претседател Џо Бајден објави историско безбедносно партнерство меѓу САД, Обединетото Кралство и Австралија, објави „Вашингтон тајмс“.

Овој пакт го зајакнува присуството на трите земји на Пацификот поради загриженоста од амбициите на Кина.

Се верува дека Кина поседува шест нуклеарни подморници и планира да ја прошири својата нуклеарна флота во следните неколку години. Пекинг исто така има десетици конвенционални подморници кои се напојуваат со нуклеарни реактори.

Франција реагираше луто откако беше изоставена од договорот, објави Фокс њуз.

Одлуката „е спротивна на духот на соработка и политичка доверба што владее меѓу Франција и Австралија реагира официјален Париз.

Паиз сметадека одуката на Америка да исклучи европски сојузник и партнер како Франција токму во таков момент покажува недостаток на кохерентност за која Франција може само да забележи и да жали.