Речиси 90 војници се убиени во украинскиот ракетен напад што погоди привремен сместувачки објект што го користеа руските сили во градот Макеевка во Доњецк нешто по полноќ на 1 јануари, објави Министерството за одбрана на Русија, од каде што првично наведоа 63 жртви.

Бројот на загинати се зголеми на 89 лица, вклучително и заменик-командантот на единицата, соопшти Министерството, бидејќи повеќе тела биле извлечени од урнатините на стручното училиште каде што војниците биле стационирани на новогодишната ноќ.

Објектот бил цел на шест проектили од повеќекратен ракетен лансер ХИМАРС, испорачан од САД, од кои четири навлегле во противвоздушната одбрана и ја погодиле зградата точно во 00:01 часот на 1 јануари, соопшти Министерството за одбрана, тврдејќи дека лансерот подоцна бил уништен во одмазднички напад.

Додека мисијата за проверка на факти сè уште го истражува трагичниот настан, „веќе е очигледно дека главната причина за тоа што се случи беше вклучувањето и масовната употреба на мобилни телефони од персоналот – спротивно на забраната – во дострел на непријателско оружје“, што им дозволи на украинските сили да ги следат нивните координати, изјави за новинарите генерал-полковник Сергеј Севрјуков од Главната воено-политичка управа на руските вооружени сили.

Москва го повтори своето ветување дека ќе ја обезбеди сета потребна помош и поддршка на семејствата на загинатите војници. Руското Министерство за надворешни работи претходно го осуди Вашингтон за тоа што не само што му испорачува софистицирано оружје на Киев, туку и ѝ обезбедува на украинската војска разузнавачки информации за локацијата на руските сили.