Високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, синоќа изјави дека Европската унија не е во состојба да посредува во израелско-палестинскиот конфликт. Повикавме да се стави крај на конфликтот, но кој може да изврши притисок врз Израел? Само во САД.

„Европа веќе долго време не е способна за тоа“, рече Борел во Мадрид


„Соединетите држави се единствената земја што може да стави крај на овој конфликт, се разбира, ако сака“, рече Жосеп Борел.

Претходно, вчера, американскиот претседател Џо Бајден ја оправда интервенцијата на Израел во која од понеделникот беа убиени над 100 Палестинци, од кои 27 деца.

Во исто време, седум Израелци беа убиени од ракетен напад на Хамас од Појасот Газа. „Овој конфликт на Блискиот исток не е ништо ново, но светот гледа настрана“, рече Борел.