Водици или Богојавление е денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан.

Со овој празник му се дава значење на крштевањето, како една од повеќето свети тајни на христијанството. Крштевањето значи и духовно раѓање, односно почеток на човековото живеење во верата. Затоа кумот се смета за духовен родител на крстениот и најблизок роднина.

На Богојавление завршуваат не само дванаесетте т.н. некрстени денови, туку и циклусот зимски празнувања, во кој спаѓаат уште и свеченостите поврзани со Бадник, Божик, Нова Година (Василица) и други.

Свети Јован Крстител со своето учење одел пред Исус, што значи му претходел на Исус и затоа е наречен Претеча. Свети Јован го повикувал народот на покајание и му кажувал дека е дојдено времето кога ќе се појави Спасителот на Светот. Притоа луѓето ги крштевал со вода и им кажувал дека тој што ќе дојде по него ќе ги крсти со Свет Дух.

„Јас ве крштевам со вода; но иде посилен од мене, Кому не сум достоен да Му ги одврзам ни ременчињата на обувките Негови. Он ќе ве крстеи со Дух Свети и со оган.“ (Лука, 3/16)

Празникот се празнува два дена – првиот ден е 19 јануари и се нарекува Машки Водици, додека вториот ден, 20 јануари, е наречен Женски Водици. Во минатото во Скопје постоел обичај за време на овие денови зетовците и машките деца-првенци, како и невестите и женските деца-првенци, да бидат капени во реката Вардар и попрскувани со светена вода од страна на поп.

Денеска во сите населени места во Македонија традиционално свештениците го фрлаат ритуалниот крст во некоја поголема водена површина, а луѓето скокаат по крстот. Се смета дека тој што ќе го фати крстот од водата ќе има исклучителна среќа во годината.

Најмасовно и најспектакуларно е фрлањето на крстот во водите на Охридското Езеро. Градот Балкански Ерусалим е подготвен за големиот празник, а се очекува топлото време да привлече многу гости од земјата, но и од странство.

Светиот крст во водите на Охридското Езеро ќе биде положен во 10 часот од градското пристаниште, но доколку временските услови се непогодни, односно според најавите, ако дува силен ветар, чинот на осветување ќе се врши од бродот „Армада“. Можеби ќе ве интересира

Богослужбите во охридските парохиски цркви почнуваат во 7 часот наутро. По чинот на Богојавленскиот водосвет, со почеток во 12 часот, на градскиот плоштад „Свети Климент Охридски“ предвидена е забавна програма со концерт на групата „Чалгија саунд систем“. Црвен крст Охрид ќе ја одржи традиционалната крводарителска акција во центарот за култура „Григор Прличев“.

Чествувањата и обичаите поврзани со Водици во Охрид ќе продолжат и следниот ден, на 20 јануари на Денот на рибарите и празникот Свети Јован Крстител. Уникатната манифестација со традиционалното капење на рибарите и годинава ќе се одржи на месноста Сараиште и ќе биде надополнета со повеќе културни и забавни содржини.

Во Охрид годинава ќе бидат и премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски.

Околу 130 верници се пријавени за фаќање на светиот крст, кој утре околу пладне ќе биде положен во реката Вардар во Скопје.

Како што информираат за МИА од МПЦ-ОА – Скопска епархија, сите пријавени се полнолетни и се проверени на спортска медицина, а некои учесници се спортисти.

Во 9 часот ќе почне архиерејска божествена литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во која ќе учествува и архиепископот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) г.г. Стефан. Литургијата ќе заврши околу 11 часот, а потоа ќе следи голем освет на водите во припратата на црквата.

Околу 11:15-11:20 часот, архиепископот на МПЦ-ОА г.г. Стефан заедно со свештенството во поворка ќе се упатат кон мостот „Слобода”. Таму веднаш ќе почне церемонијата Водици, каде архиепископот ќе го положи крстот во реката Вардар околу 12 часот.

Верниците на овој ден се поздравуваат со поздравот „Бог се јави”. Од МПЦ-ОА апелираат верниците да бидат присутни во храмовите, да учествуваат активно во божествената литургија со тоа што ќе се причестат.

На овој ден именден празнуваат: Богдан (даден од Бога), Богдана, Божана, Бојан, Бонка, Богомил (значи мил на Бога), Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница, Дарин, Јован, Јованка, Јонко, Јонка, Јоана…