Белгискиот министер за енергетика предупреди дека земјите од ЕУ ќе се соочат со „помеѓу пет и десет страшни зими“ доколку не се преземе ништо за намалување на цените на природниот гас, пишува Би-Би-Си.

Се погласни се повиците за ограничување на цената на гасот низ ЕУ и за нејзино одвојување од цената на струјата.


Западните земји кои ја поддржуваат Украина се обидуваат да го намалат количеството на руски гас и нафта што го увезуваат од Русија, која минатата година и обезбеди на ЕУ 40 отсто од потребите за гас.

Белгискиот министер за енергетика Тине Ван дер Стратен напиша на Твитер дека цените на бензинот во Европа мора итно да се замрзнат, додавајќи дека врската меѓу цените на гасот и струјата е вештачка и треба да се реформира.

„Следните пет до 10 зими ќе бидат ужасни ако не направиме ништо“, рече таа. „Треба да дејствуваме на изворот и на европско ниво, работејќи на замрзнување на цените на бензинот.

Цените на струјата растат и во Европа, а оваа недела достигнаа рекордно ниво. Гасот е главен извор за производство на електрична енергија.

Во Германија, договорот за електрична енергија пред годината достигна 995 евра (844 фунти; 991 долари) за мегават час, а во Франција се искачи на 1.130 евра. Ова претставува повеќе од десеткратно зголемување во двете земји во споредба со минатата година, забележува АФП.

„Мораме да го запреме ова лудило што моментално се случува на енергетските пазари“, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер.

„Не можеме да дозволиме [рускиот претседател Владимир] Путин да ја одредува цената на струјата во Европа секој ден“, додаде тој.