Бајден: Украина „многу веројатно“ ќе стане членка на ЕУ

Американскиот претседател Џо Бајден смета дека Украина е „многу веројатно“ да стане членка на Европската унија, изнесувајќи го своето очекување на дружењето со новинарите во Рехобот, Делавер, каде што се одмора пред самитот на НАТО во Мадрид, кој треба да почне на 29 јуни.

Украина допрва треба да добие кандидатски статус, што е првиот чекор во процесот на приклучување кон блокот кој може да трае со децении. Париз и Берлин се изјаснија за доделување на тој статус на Киев „веднаш“, по посетата на францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц на Киев минатата недела. Италија и Романија исто така го поддржуваат тоа.

Ова е промена од крајот на мај, кога италијанскиот премиер Марио Драги рече дека Рим е единствениот главен главен град на ЕУ што ја поддржа кандидатурата на Киев. И Драги и Шолц изразија фрустрација од барањето на ЕУ за едногласно одлучување, сепак, и ја наведоа Украина како пример зошто тоа треба да се укине.

Германија „сака позитивна одлука во корист на Украина како земја-кандидат за ЕУ“, изјави Шолц за новинската агенција ДПА, додавајќи дека Брисел треба „да ги модернизира своите структури и процеси на одлучување“.