Бајден: Полицијата да стрела во нозе, а не во срце!

Поранешниот потпретседател на САД и кандидат за иден прв човек во Белата куќа, Џо Бајден, препорачува, полицицајците да стрелаат во нозе, а не во срце во луѓето кои претставуваат закана.
Според Бајден, полицајците треба да научат да пукаат „во нога, а не во срцето“, ако некој им пристапи „со нож или нешто слично“, пренесува „Фокс њуз“.
Бајден неодамна изјави дека итно треба законски да се забрани полициските службеници да користат методи на задушување.