Бајден: Израел има право да се брани од своите непријатели

Американскиот претседател Џо Бајден ја опиша својата поддршка за безбедноста на Израел како „долгогодишна и непоколеблива“, вклучително и неговата поддршка за правото на Тел Авив да се брани од нападите од Појасот Газа, рече шефот на државата во изјава објавена на веб-страницата на Белата куќа. .

„Го поздравувам денешното соопштение за прекин на огнот меѓу Израел и Газа по тридневни борби“, рече Бајден, истакнувајќи дека во текот на тие три дена САД работеа со властите во Израел, Палестина, Египет, Катар и Јордан за да помогнат во брзото решавање. на конфликтот.


Американскиот претседател ги нарече трагедија извештаите за цивилни жртви во Газа, вети дека ќе ја поддржи истрагата за настаните и ги повика сите страни „целосно да го почитуваат прекинот на огнот и да обезбедат проток на гориво и хуманитарни залихи во Газа“.

Кревкиот прекин на огнот во речиси тридневните борби меѓу Израел и палестинските милитанти во Газа се одржа во текот на ноќта и во понеделник наутро, што е знак дека најновиот круг на насилство можеби стивнува, јавува Асошиетед прес.

Конфликтот беше најсериозен меѓу Израел и вооружените групи во Газа откако Израел и владејачката палестинска група Хамас во Газа водеа 11-дневна војна минатата година, додавајќи го уништувањето и бедата што ја измачуваа блокираната енклава со години.

Од петокот, израелски авиони напаѓаат цели во Газа, додека палестинската милитантна група Исламски џихад, поддржана од Иран, истрела стотици ракети врз Израел.

Во тридневните борби загинаа 43 Палестинци, од кои 15 деца и четири жени, а 311 се ранети, соопшти палестинското Министерство за здравство. Израел соопшти дека некои од загинатите биле убиени од неуспешни палестински ракети.