Бајден го предупреди Пригожин да внимава што јаде!

Американскиот претседател Џо Бајден го предупреди шефот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, дека може да биде во опасност откако минатиот месец изврши обид за бунт и накратко зазеде руски воен објект.

„Да бев јас тој, ќе внимавав што јадам“, рече Бајден на прес-конференцијата во четвртокот во Хелсинки по европската посета на три земји.


„Би внимавал на моето мени“, пренесе „Блумберг“.

Според „Блумберг“ шегата на Бајден се однесува на тоа дека „руските безбедносни служби користат нервни агенси и полониум за да ги убијат политичките непријатели на Владимир Путин“.

Бајден беше запрашан дали обидот за државен удар на лидерот Вагнер минатиот месец може да предизвика нова загриженост во врска со преземањето на драстични нови мерки Путин во руската војна против Украина,пишува Политико.

Тој одговори дека не знае каде се наоѓа Пригожин или неговата сегашна врска со Путин, и на шега го советуваше Пригожин да остане на висока готовност за потенцијално труење.

„Но,шега на страна, кој знае“, продолжи Бајден. „Не знам, мислам дека никој од нас не знае со сигурност каква е иднината на Пригожин во Русија“.