Аргентина: Навивач се задушил од знаме на прославата за победата на Мундијалот

Момче на 22-годишна возраст се задушило до смрт за време на прославата во главниот град на Аргентина во неделата (19 декември), по одлучувачкиот меч во кој аргентинската репрезентација ја победи Франција и го освои првото место на Светското фудбалско првенство во Катар.

Аргентинскиот навивач именуван како Себастијан Оскар Месиел од локалните медиуми, се задушил откако националното знаме што го носел околу вратот се заглавило меѓу едно од тркалата на неговиот мотор.


Тој го возел моторот кога наеднаш изгубил контрола над возилото и паднал на асфалтот. Починал веднаш откако случајно останал без кислород.